Rzeczy, które mówisz tym samym doprowadzasz mnie do białej gorączki VI

Ostatnio zmieniłam pracę i muszę przyznać, że jednym z wielu plusów tej nowej, jest fakt, że pracuję z ludźmi, którzy nie popełniają błędów językowych, a co za tym idzie mój dentysta jest zachwycony stanem mojego szkliwa – w końcu przestałam (aż tyle) zgrzytać zębami. Minusem jest jednak to, że zbieranie materiału do pisania tego cyklu jest jednak dość utrudnione, a i sam materiał okrojony i nie tak spójny. Trudno, co robić, w końcu mam nadzieję nie mieć w ogóle, o czym tu pisać, choć jak wiadomo, są to marzenia, poprawnej językowo, ale jednak ściętej głowy.

Jedyny w swoim rodzaju.

To jak powszechnie wiadomo – oryginalny. Nie orginalny, orgynalny, czy bóg jeden wie, co jeszcze. Naprawdę, wstawiajcie tam to jedno y, bo to słowo bez niego nie istnieje, a błąd jest powszechny, bo błędnie pisany jest nie tylko przymiotnik. Widywałam orginał faktury lub pieczęć za zgodność z orginałem. Dlaczego koryguje się tylko błędne dane w fakturach i dokumentach, a błędy ortograficzne mogą na nich istnieć w najlepsze, nie wpływając na ważność dokumentów i utrwalając się z każdą kolejną osobą, która je czyta?

Posiadam.

Najgorsze w błędnym używaniu słów i zwrotów jest chyba to, że przyczyna często leży w tym, że ktoś próbuje zabrzmieć mądrzej, uprzejmiej i poważniej niż jest to w ogóle potrzebne, przez co traci na wiarygodności i dodatkowo staje się smieszny. Tak samo jest z używaniem Tobie zamiast Ci, o którym już pisałam (szybkie przykłady: wysłałam Tobie, powiedziałam Tobie). Ludziom słowo posiadać kojarzy się z posiadaczem ziemskim i uważają, że to słowo jest super wyrafinowane i nie będą używać jakiegoś tam zwykłego, krótkiego, powszechnego ma. Zasada mówi o tym, że po pierwsze posiadać może tylko człowiek, posiadamy raczej coś, co jest wartościowe, nie możemy posiadać cech oraz rzeczowników abstrakcyjnych.

Czyli (nie) posiadam jachtu i rezydencji nad morzem, mam za to Citroena rocznik 2006.

Jeśli ktoś odpowiada nam wywyższającym się tonem, że nie posiada czasu, to od razu wiemy, z kim mamy do czynienia.

Mikser w sklepie nie może posiadać mocy obrotowej, kot nie posiada właściciela, a jeśli ktoś twierdzi, że posiada dzieci, to oznacza, że są jego niewolnikami i chyba trzeba to gdzieś zgłosić.

Nie posiadamy zalet i wad, ani nawet wiedzy – to czasowniki abstrakcyjne. Mieszkanie nie może posiadać  3 pokoi, kuchni i łazienki, przykro mi ale no nie.

Mamy wady i zalety, urządzenia są wyposażone w coś lub charakteryzują się czymś, mamy dzieci, a produkt może zawierać cukier, a nie go posiadać. Mam, a nie posiadam, nadzieję, że to jest jasne.

A tam Grażynka, zrobimy to…

PO TANIOŚCI. Ja nawet nie wiem, czy to jest poprawnie i nawet nie sprawdzam, bo może się jeszcze okaże, że jest. Szlag jasny mnie trafia, jak to słyszę albo widzę gdzieś napisane. Po pierwsze, to nie lubię rezygnowania z jakości na rzecz, właściwie czegokolwiek, nie tylko pieniędzy. Rozumiem, że czasami trzeba ciąć koszty, żeby coś mieć, ale to mi się kojarzy z takim prostym, zwykłym cwaniactwem, którego nie trawię. Po taniości = równa się fuszerka.

A po drugie, to co to w ogóle za słowna, obrzydliwie brzmiąca hybryda. Można zrobić coś po kosztach, tnąc koszty, ale po taniości? To słowo brzmi jednocześnie ślisko i miękko, jak sterta zgniłych warzyw, nad którą latają muchy. Nigdy nie chciałabym mieć czegoś zrobionego po taniości i nie absolutnie nie o cenie tu mowa.

 

Naprawdę, pamiętajcie, oryginalności nie da się zrobić po taniości, a posiadać nie można tych naprawdę ważnych rzeczy.

 

d9b3b1e538420d6430088bb4b4b4a58e

źródło

źródło

źródło

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.